Δευτέρα 12 Απριλίου 2010

Νίκη για Δήλεσι, ήττα για Θήβα

ΔΗΛΕΣΙ - ΠΟΡΟΣ 3-1
 Έπειτα από μια πολύ καλή εμφάνιση το Δήλεσι κέρδισε 3-1 τον Πόρο και πέρασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού ισοβαθμώντας με Θήβα και Αστέρα Μαγούλας έχοντας όμως καλύτερη βαθμολογική διαφορά και από τους δυο αντιπάλους.
Η Βοιωτική ομάδα παρ’ ότι προερχόταν και από παιχνίδι κυπέλλου και με παράταση εν τούτοις έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο ειδικά στο α’ ημίχρονο όπου προηγήθηκε και 2-0 κλειδώνοντας ουσιαστικά και τον αγώνα.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έριξαν τους ρυθμούς χωρίς ωστόσο να χάσουν και τον έλεγχο του αγώνα. Σε γενικές γραμμές πήραν μια δικαιότατη νίκη που τους φέρνει στα ψηλά βαθμολογικά σκαλοπάτια.
Μόλις στο 12* με ατομική προσπάθεια ο Νάσιος και με ασίστ έβγαλε σε θέση βολής τον Γεωργίου ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ (1-0).
Στο 34* ο Μπαλτζής έπειτα από πάσα του Βαρβαρέσιου με πλασέ έκανε το 2-0.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 68* αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Νικολόπουλος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.
Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι έχασαν δυο κλασικές ευκαιρίες με τον Νάσιο στο 55* και 88* αντίστοιχα ενώ στο 62* ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Μπαλτζή.
Στο 86* ο Μπαλτζής πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη.
Από την ομάδα του Δηλεσίου δεν υστέρησε κανείς. Κορυφαίοι πάντως οι Γεωργίου, Νάσιος, Μπόλος, Γιώτης και Κωτσαλάς.

ΔΗΛΕΣΙ: Τσίμας, Γιώτης, Μπόλος, Παπαδόπουλος, Λεονταρίτης, Βαρβαρέσιος (68* Νικολόπουλος), Γεωργίου, Κωτσαλάς (82* Λιάκος), Νάσιος, Μπαλτζής, Γούλας (64* λ.τ. Σιδέρης).

ΘΗΒΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ 0-1
Αν και καλύτερη η Θήβα δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 0-1 από τον πρωτοπόρο Ηρακλή Ψαχνών.
Η Βοιωτική ομάδα αν και αδιάφορη βαθμολογικά εν τούτοις δεν έδειξε διάθεση να «χαριστεί» στον αντίπαλό της και στάθηκε άτυχη αφού έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ.
Το α’ ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με τις δυο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες να κάνουν κάτι καλύτερο. Απλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο πιεστικοί αφού ήθελαν περισσότερο τη νίκη αλλά οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή  μέρα τον γκολκίπερ Γερογιάννη.
Στην επανάληψη η ομάδα της Θήβας άσκησε πίεση αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ και να προηγηθούν. Κάτι που έκαναν οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν στο 71*. Ο Σέγγος έπιασε την κεφαλιά ο Γερογιάννης απέκρουσε προσωρινά και ο Πέρος στην προσπάθειά του να αποκρούσει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του γράφοντας το 0-1 που έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.
Αξίζει να κρατήσουμε τις δυο μεγάλες ευκαιρίες της Θήβας. Στο 52* ο Τριανταφυλλάκης σε τετ-α-τετ με πλασέ έστειλε τη μπάλα άουτ και στο 90* σε σέντρα του Κυριακίδη Τριανταφυλλάκης και Φαρούκ σε κενή εστία δεν μπόρεσαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα.
Διακρίθηκαν οι Τσιαλμάς, Φαρούκ, Τσέλος (Θήβα) και οι Μιχελής Κ., Σέγγος, Γούναρης (Ηρακλής)

ΘΗΒΑ: Γερογιάννης, Κουκούλας (80* Μπατσούλης), Καραμπετιάν, Καρύδης, Κυριακίδης, Πέρος (84* Βαλκάνος), Τσιαλμάς (65* Παναούλης), Τσέλος, Μπινιάκος, Φαρούκ, Τριανταφυλλάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ: Μιχελής Αθ., Μαρινάκης, Μιχελής Κ., Κύρου, Γούναρης, Βαρούχας, Λουκάς (55* Τσοκάνης), Μεθενίτης (83* Κουρούπης), Ανέστης, Σέγγος, Κοταρέλλας (65* Μεθενίτης).