Δευτέρα 29 Μαρτίου 2010

Ήττες για Θήβα & Δήλεσι

Ένωση Μιδέας – Θήβα 2-0
Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Θήβα στην Αργολίδα από την Ένωση Μιδέας σ’ ένα παιχνίδι με μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που καίγονταν για τη νίκη έχοντας στόχο την άνοδο. Και φυσικά δίκαια την πήραν αφού την ήθελαν περισσότερο.
Παρ’ όλα αυτά η ομάδα της Θήβας στάθηκε καλά στο γήπεδο, είχε δοκάρι αλλά και ευκαιρίες για να πετύχει κάτι παραπάνω. Πάντως ο Γιώργος Λάμπρου έδωσε και τις ευκαιρίες σε νέα παιδιά μιας και η θέση της ομάδας το επιτρέπει.

ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ
6* Ο Χρυσαφίδης βλέπει εκτός φάσης τον Γερογιάννη, κάνει το σουτ αλλά η μπάλα περνάει μόλις άουτ.
8* ΓΚΟΛ… Σε πάσα του Μπούρα ο Χρυσαφίδης από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Γερογιάννη και κάνει το 1-0.
14* Ο Φαρούκ με δυνατό σουτ αναγκάζει τον Παπαδόπουλο να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ.
21* Σε σέντρα του Μπινιάκου ο Φαρούκ με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα μόλις άουτ.
38* Σε κόρνερ του Κουκούλα ο Παναούλης πιάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
44* Ο Γερογιάννης προλαβαίνει τον Χρυσαφίδη και με τα πόδια διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.
45* Ο Τριανταφυλλάκης με σουτ στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου.
46* Ο Φίλης από πλεονεκτική θέση πιάνει το σουτ αλλά αστοχεί.
47* Ο Μπινιάκος δίνει την ασίστ στον Χριστοδούλου αλλά το σουτ του τελευταίου περνάει μόλις άουτ.
55* ΓΚΟΛ… Ο Καραγκούνης πιάνει το σουτ και η μπάλα αφού βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι καταλήγει στα δίχτυα του Γερογιάννη και το 2-0 είναι γεγονός.

ΕΝΩΣΗ ΜΙΔΕΑΣ: Παπαδόπουλος, Νότης, Καραγκούνης (57* Τριμπούνιας), Ευθυμίου, Φίλης, Παπαϊωάννου, Αγγελόπουλος (76* Γκολέμης), Σταυριανόπουλος, Χρυσαφίδης, Δερμιτζάκης (17* λ.τ. Μπαλάσκας), Μπούρας.
ΘΗΒΑ: Γερογιάννης, Κουκούλας, Χρήστου (46* Μπατσούλης), Τσέλος (78* Τσιαλμάς), Παναούλης, Πέρρος, Φαρούκ, Κυριακίδης, Βαλκάνος (46* Χριστοδούλου), Μπινιάκος, Τριανταφυλλίδης.

Κιάτο - Δήλεσι  1-0
Με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι δέκα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα το Δήλεσι έχασε στο Κιάτο 1-0 από τον τοπικό Πέλοπα σ’ ένα παιχνίδι που μπορεί η Βοιωτική ομάδα να ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, όμως οι γηπεδούχοι καίγονταν για τους βαθμούς και φυσικά τους πήραν με την στήριξη της… διαιτησίας που εφηύρε και την εσχάτη των ποινών.
Παρ’ όλα αυτά παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο από την ομάδα του Δηλεσίου που έχασε και αρκετές ευκαιρίες για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν τα κατάφερε. Πάντως λίγες αγωνιστικές πριν το τέλος οι κυπελλούχοι Βοιωτίας έχουν καταφέρει τουλάχιστον για φέτος να κάνουν μια εκπληκτική πορεία στο πρωτάθλημα και συν τοις άλλοις πριν λίγες μέρες κατέκτησαν και το κύπελλο Βοιωτίας. Τι άλλο μπορείς να ζητήσεις από την ομάδα του Γιάννη Καραμπά;
Πάντως ο τεχνικός των Βοιωτών πιστός στις συνήθειές του για μια ακόμη αγωνιστική έδωσε τις ευκαιρίες σε νεαρά παιδιά.
Στο α’ ημίχρονο καταγράφονται δυο σημαντικές ευκαιρίες για το Δήλεσι. Στο 24* σε σέντρα του Λιάγκου ο Νάσιος από κοντά δεν μπόρεσε να κάνει το πλασέ και στο 32* σε σέντρα του Γούλα ο Νάσιος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ.
Στην επανάληψη στο 48* σε φάουλ του Κωτσαλά ο Παπαδόπουλος από κοντά δεν τα κατάφερε ενώ τρία λεπτά πριν το φινάλε από σουτ του Γεωργίου η μπάλα έγλυψε το δοκάρι και κατέληξε άουτ.
Διακρίθηκαν οι Παπαδόπουλος, Κωτσαλάς, Νάσιος, Γούλας και Ντίκας.

ΔΗΛΕΣΙ: Τσίμας, Γιώτης (46* Νικολόπουλος), Γούλας, Παπαδόπουλος, Λεονταρίτης, Σιδέρης (58* Μπόλος), Γεωργίου, Κωτσαλάς, Νάσιος, Λιάγκας (72* Γκίνης), Ντίκας.